Tradycyjna medycyna chińska bazuje na ponad 2500 lat doświadczenia w wykorzystywaniu ludowo-wierzeniowych metod leczenia i zapobiegania chorobom. Jest z powodzeniem praktykowana do dzisiaj – zarówno przez wschodnich ekspertów, jak i coraz większą ilość przedstawicieli tzw. zachodniego świata, którzy fascynują się tą nauką. W obecnym kształcie często łączy osiągnięcia zachodniej medycyny z tradycyjnymi założeniami i sprawdzonymi metodami. Wieloletnia tradycja pozwoliła praktykom medycyny chińskiej niemal do perfekcji opanować metody diagnostyki i leczenia wielu chorób oraz dolegliwości.
Tradycyjna medycyna chińska – podstawy, główne założenia
To z tradycyjnej medycyny chińskiej wywodzą się takie koncepcje jak yin i yang czy teoria 5 przemian. Opiera się ona m.in. na wierzeniu, że energia witalna ciała (qi) krąży w nim. Silnie powiązane z nią jest również pojęcie holizmu, czyli integralności ludzkiego organizmu, a także jego nierozerwalnego powiązania z naturą. Jednocześnie zgodnie z jej zasadami do każdego człowieka podchodzi się indywidualnie, wierząc, że każdy ma inne potrzeby, stan zdrowia, budowę ciała, a także dziedziczy indywidualny materiał genetyczny, inaczej reaguje na otoczenie, żyje w różnych warunkach itd. Połączenie rozmaitych filozofii wchodzących w skład tradycyjnej medycyny chińskiej pozwala na rozpoznawanie stanów chorobowych oraz ich skuteczne leczenie w oparciu o usuwanie przyczyn, a nie jedynie objawów. Co najważniejsze, tradycyjna medycyna chińska wielokrotnie udowadnia swoją skuteczność, a fascynację jej naukami wykazuje wielu ekspertów z zakresu medycyny zachodniej.
Tradycyjna medycyna chińska – jak wygląda leczenie?
Do podstawowych metod leczenia zgodnie z tradycyjną medycyną chińską należą ziołolecznictwo i akupunktura. Duże znaczenie ma też dieta – zgodnie z chińskim przysłowiem jedzenie nie jest pożywieniem, a lekarstwem. Diagnostyka i leczenie opierają się między innymi na bardzo skrupulatnym wywiadzie obejmującym zarówno przebyte i obecne choroby, jak i nawyki, styl życia, odczucia, preferencje itp. Dopiero później stawiana jest diagnoza i dobierane odpowiednie metody leczenia.